Souhlasím se shromažďováním a zpracováním souborů cookies, které zpracovává společnost Google v souladu se svými Zásadami. Více informací ZDE. Rozumím

DOT - Analýzy výsledků testů ukazují, že neexistuje žádný rozdíl v chování Mezi úplně novými pneumatikami a nepoužitými pneumatikami, které jsou rok, dva, tři nebo 5 let staré, pokud se správně skladovaly.!!!

 

JAKÁ JE PRAVDA OHLEDNĚ STÁRNUTÍ PNEUMATIK?

Stanovisko společnosti Michelin:

OTÁZKA: Proč Michelin poskytuje tyto informace o stárnutí pneumatik?

ODPOVĚĎ: Protože ohledně stárnutí pneumatik existuje obecně rozšířená mylná představa. Nezapomeňte: nejdůležitějším datem NENÍ to, kdy byla pneumatika vyrobena (DOT), ale kdy byla namontována na vozidlo.

OTÁZKA: Pneumatika významně nestárne, dokud není namontována na vozidlo. Proč?

ODPOVĚĎ: Před montáží je pneumatika nenahuštěná, nezatížená a vystavena minimálním teplotním výkyvům místa uskladnění.

OTÁZKA: Pokud datum výroby není důležité, co JE tedy důležité?

ODPOVĚĎ: Datum, kdy je pneumatika namontována na vozidlo. Během provozu je pneumatika vystavena velkému množství negativních vlivů, nárazům a dalším jízdním podmínkám, které se nevyskytují při jejím skladování. Proto začíná pneumatika po montáži významně stárnout.

OTÁZKA: Existují nějaké studie, které potvrzují, že stárnutí pneumatik je nepodstatné při skladování a začíná se významně projevovat až po montáži?

ODPOVĚĎ: Byly uskutečněné tři studie v Koreji, Německu a Saudské Arábii. Studie v Koreji a Německu prokázaly, že neexistují žádné rozdíly ve výkonech nově vyrobené pneumatiky a pneumatiky skladované po dobu tří let. Studie ze Saudské Arábie ukazuje, že pneumatika užívaná na vozidle po dobu jednoho roku vykazuje stejné známky stárnutí jako pneumatika skladovaná po dobu deseti let.

OTÁZKA: Pneumatiky začínají po montáži na vozidlo stárnout. Jak Michelin doporučuje o ně pečovat?

ODPOVĚĎ: Po montáži vyžadují pneumatiky během svého provozního života speciální péči, která při skladování není třeba, jako je: kontrola tlaku huštění, správně seřízená geometrie vozidla, kontrola poškození a měření hloubky běhounu.

5 ROKŮ STARÁ PNEUMATIKA NENÍ STARÁ PNEUMATIKA!

Pneumatiky vyráběné v souladu s předpisy ETRTO jsou produkty s delší životností; navrženy jsou tak, aby se zabraňovalo přirozenému stárnutí pneumatik.

Také pneumatiky Michelin se vyrábějí v souladu s předpisy ETRTO!

Co se životnosti týče, uvádí ETRTO pouze všeobecná doporučení. Společnost Michelin proto vytvořila na základě výsledků z testů podrobnější doporučení.

Testy chování pneumatik v závislosti na jejich stáří

Testy řádné funkčnosti pneumatik v závislosti na jejich stáří pravidelně provádějí technologická střediska výrobce pneumatik. Speciální testy změří, jak se pneumatiky chovají na mokrém i suchém povrchu, během brždění a v případě, že dojde k aquaplaningu.

Analýzy výsledků testů ukazují, že neexistuje žádný rozdíl v chování Mezi úplně novými pneumatikami a nepoužitými pneumatikami, které jsou rok, dva, tři nebo 5 let staré, pokud se správně skladovaly.!!!

Toto doporučení zveřejnila asociace JATMA (Asociace japonských výrobců automobilových pneumatik) a akceptují ho všichni automobiloví výrobci. V USA toto doporučení zveřejnily společně firmy Michelin Continental a Bridgestone. V Evropě zveřejnila společnost Bridgestone doporučení, které je identické s doporučením společnosti Michelin.

Jaký má být vzorek na pneumatikách?

Nejnižší hloubka dezénu 1.6mm (výška opotřebení indikátoru TWI - na horním boku pneumatiky) vytváří minimální kriterium bezpečnosti, které bychom měli dodržovat, ale je třeba mít na zřeteli, že takto ojetá pneumatika (1.6mm) je na kluzké vozovce prakticky nefunkční.

Důvody pro přezutí na zimní pneumatiky

  1. Zimní pneumatiky poskytují maximální bezpečí při teplotách nižších než 7 °C.
  2. Letní pláště v zimních podmínkách ztrácejí vlastnosti potřebné pro bezpečnou jízdu, dochází k jejich tvrdnutí.
  3. Nové moderní dezény zimních pneumatik jsou stejně atraktivní jako dezény letních plášťů.
  4. Podle platné legislativy některých zemí může mít jízda s nevhodnými pneumatikami dokonce právní důsledky nebo se může také odrazit v pojistném krytí.
  5. Při rychlosti 50 km/h je brzdná dráha automobilu s letními pneumatikami o 8 metrů delší než brzdná dráha automobilu řidiče, který přezul na zimní pneumatiky.
  6. Je dobré také dbát na hloubku dezénu, poklesne-li pod 4 mm, doporučujeme použít takové zimní pneumatiky pro dojetí v letní sezóně.

Zimní pneu - můžu použít nižší rychlostní index?

ano, je možné použit u zimních pneumatik nižší rychlostní index. Tato informace pak musí být znázorněna v zorném poli řidiče na palubní desce. Nové automobily již mají možnost nastavit tuto informaci v palubním počítači. U starých vozů se to řeší informační samolepkou.

5 důvodů, proč nepoužívat zimní gumy v létě

  1. Ve srovnání s letními gumami mají o 45 % delší brzdnou dráhu na mokru a o 15 % na suchu.
  2. Snížení odolnosti vůči aquaplaningu až o 20 %
  3. O 12 % nizší přilnavost v zatáčkách
  4. Zhoršení stability ve vysokých rychlostech
  5. Výrazně horší jízdní komfort a vyšší hlučnost

Směs zimních pneumatik se od těch letních výrazně liší. Kromě jízdy na suchu a mokru si totiž musí poradít i s hlubokými mrazy, ledovkou, sněhem a břečkou. V horku se však jejich guma snadno přehřeje, čímž, ztrácí své jízdní vlastnosti a stabilitu. Také je přirozeně měkčí, kvůli čemuž se na tvrdém asfaltu rychle sjíždí.

Zcela odlišná je i struktura běhounu. Kvůli výraznějšímu drážkování mají zimní pneumatiky menší styčnou plochu s vozovkou. Zjednodušeně  lze říci, že letní gumy mají stopu o velikosti pánské dlaně a zimní pouze dlaně dámské. To přirozeně vede k horší ovladatelnosti a zvýšení brzdné dráhy, ve některých případech až o 20 metrů.

Odlišné uspořádání lamel vede i k tomu, že zimní pneumatiky jsou výrazně hlučnější, hlavně při vysokých rychlostech. To vede společně s horší stabilitou ke snížení jízdního komfortu.

Proč provádět vyvažování pravidelně?

Pravidelným vyvažováním kol docílíme odstranění vibrací, které způsobují nevývažky pneumatik a ráfků. Vyvážení všech kol provádíme minimálně dvakrát ročně a to jak před letní sezonou, tak i zimní sezonou.

Z jakého důvodu musíme měnit bezdušové ventily?

Bezdušový ventil pracuje a stárne. Nahrazuje se novým při výměně nové pneumatiky nebo pří každé demontáži pláště, například při opravě defektu. Čepička ventilu musí dobře těsnit, jinak dochází k zaoxidování vložky ventilu, což způsobí velké problémy jak při huštění pneumatik, tak popřípadě i při demontáži pneumatiky. Například při rychlosti 100km/h na pneumatice 185/60 R14 působí na ventil rušivá síla 1.5 kg.

Proč a jak kontrolovat tlak?

Správný tlak je faktorem bezpečnosti a životnosti. Tlak musí být kontrolován za studena, pokud je tlak kontrolován za tepla, je nutno k doporučenému tlaku přičíst asi 0,3 barů. Interval kontroly by měl být zhruba jednou za dva týdny.

Úbytek tlaku bývá způsoben:

  • přirozeným pronikáním nahuštěného vzduchu skrz součásti pneumatiky
  • poklesem okolní teploty
  • menšími perforacemi, které u bezdušové pneumatiky nezpůsobují okamžité vypuštění pneumatiky a které mají později za následek nevratné škody na pneumatice

Nesmíme zapomínat na seřízení geometrie svého vozidla!