Souhlasím se shromažďováním a zpracováním souborů cookies, které zpracovává společnost Google v souladu se svými Zásadami. Více informací ZDE. Rozumím

Pro každé roční období existuje vhodný druh pneumatik

Přestože je jaro v plném proudu a léto na dohled, mnozí motoristé stále ještě nepřezuli ze zimních pneumatik na letní. V teplém počasí jsou letní pneumatiky mnohem lepší volbou, nejen co se týče bezpečnosti, ale i z hlediska spotřeby paliva, životnosti pneumatiky a celkových provozních vlastností. Jako pravidlo je dobré si pamatovat, že vhodná doba pro výměnu pneumatik přichází se změnou letního a zimního času.

Bridgestone - největší výrobce pneumatik a pryže na světě - upozorňuje v rámci svého globálního úsilí o zvyšování bezpečnosti silničního provozu všechny motoristy, kteří stále ještě jezdí na zimních pneumatikách, aby je urychleně vyměnili za letní. Měkčí směsi a speciální dezén zimních pneumatik jsou pro jízdu při vyšších teplotách nevhodné. Výsledky interních testů ukazují, že v závislosti na stavu vozovky a teplotě se mohou výkonové parametry mezi zimními a letními pneumatikami v oblastech brzdného výkonu nebo ovladatelnosti lišit o 8 až 30%. V některých případech, například na mokru, při teplotě vzduchu cca 30°C, má vozidlo, vybavené kvalitními letními pneumatikami, až o 30 % kratší brzdnou dráhu než vozidlo na zimních pneumatikách. Za určitých podmínek může tento rozdíl dosáhnout dokonce i dvounásobku délky osobního vozu!

Ovšem Jake Rønsholt, ředitel oddělení korporátní a značkové komunikace společnosti Bridgestone Europe, vysvětluje, že bezpečnost není jedinou záležitostí, která stojí v tomto ohledu za úvahu: „Při vyšších teplotách mají zimní pneumatiky také vyšší valivý odpor než letní pneumatiky, což znamená, že v porovnání s letními pneumatikami budou všeobecně hlučnější, zvýší spotřebu paliva a způsobí vyšší emise CO2. Zimní pneumatiky mají při vyšších teplotách navíc sklon k rychlejšímu opotřebení. Samozřejmě přesně naopak je tomu v zimě, kdy rychlejšímu opotřebení podléhají tvrdší směsi letních pneumatik.“

Jinými slovy, nejbezpečnějším a nejekonomičtějším řešením je střídat dvě sady pneumatik - jednu pro zimní období a jednu pro léto - a dbát na jejich výměnu ve vhodnou dobu. Výzkum společnosti Bridgestone opakovaně ukázal, že používání letních a zimních pneumatik ve vhodných podmínkách výrazně prodlužuje životnost obou sad pneumatik. Vyšší počáteční investice se tím velmi rychle vrátí díky nižším celkovým nákladům a vyšší bezpečnosti pro řidiče, cestující a ostatní účastníky silničního provozu.